Pracovná agentúra – oplatí sa využiť jej služby?

      Hľadanie vhodnej práce cez pracovné agentúry sa stáva čoraz obľúbenejším riešením pre mnohých uchádzačov o zamestnanie. Donedávna boli pracovné agentúry spájané predovšetkým so sprostredkovaním práce v zahraničí. V súčasnosti sa však aktivity personálnych spoločností výrazne rozširujú. Ich ponuka práce je skutočne veľmi pestrá.

     Ktokoľvek, kto si začína hľadať akúkoľvek prácu, by mal venovať patričnú pozornosť dôveryhodnosti pracovnej agentúry. Agentúry, ktoré hľadajú zamestnancov, by mali byť v prvom rade zapísané do registra pracovných agentúr. Okrem toho sa oplatí skontrolovať aj to, s akými spoločnosťami už agentúra spolupracovala. Prečítať si na internete niečo o tom, aké názory na jej služby sú medzi ľuďmi, ktorí už s ňou prišli do styku.

Pracovné agentúry – naozaj vám pomáhajú nájsť si prácu?

     Uchádzači o prácu si najčastejšie prezerajú inzeráty zverejnené na internetových portáloch. Tieto inzeráty veľmi často zverejňujú samotné pracovné agentúry. Oplatí sa reagovať na takéto inzeráty? Môžem si nájsť prácu v zahraničí a zaujímavé trvalé zamestnanie priamo cez pracovnú agentúru?

   Čo vlastne robí takáto agentúra? Zjednodušene povedané pracovné agentúry sú sprostredkovateľom medzi zamestnávateľom a uchádzačmi o zamestnanie. Úlohou agentúry je zvyčajne obmedzená na vykonanie počiatočného náboru. Zamestnávateľ si vďaka tomu nemusí inzerovať svoju vlastnú ponuku práce. Úloha pracovných agentúr však môže byť oveľa širšia. Netreba zabúdať, že takéto subjekty môžu zamestnávať zamestnancov aj na základe pracovnej zmluvy. Tento model je obľúbený hlavne v západnej Európe. Stretávajú sa s tým napríklad tí ľudia, ktorí si hľadajú prácu v Nemecku. Zamestnávateľ má vďaka tomu možnosť ušetriť. Nemusí zamestnávať ani spolupracovať s osobou zodpovednou za inzerciu, nábor a komplexnú personalistiku.

agentura

Aká je práca náborového pracovníka v agentúre?

    Pracovné agentúry zamestnávajú špecialistov, ktorých úloha je pomerne široká. Konajú v mene klientov – veľkých aj malých spoločností pôsobiacich v rôznych odvetviach. Personalista zamestnaný v agentúre by mal predovšetkým rozumieť potrebám klientov. Jeho primárnou úlohou je zoznámiť sa s aplikačnými dokumentmi a životopismi prichádzajúcimi ako reakcia na reklamu. Musí vybrať tých ľudí, ktorých profily (skúsenosti, zručnosti, doterajší kariérny postup a pod.) sú v súlade s požiadavkami budúceho možného zamestnávateľa. Neskôr sa dohodne úvodný pohovor. Cieľom je nájsť odpoveď na otázku, či sa jednotliví kandidáti hodia na ponúkané pracovné miesto.

     Dosť nejasností vyvoláva otázka vyberania poplatkov agentúrami od uchádzačov o prácu. Agentúra má právo na úhradu skutočne vynaložených nákladov v súvislosti s odporúčaním zamestnanca pre danú firmu. Pokiaľ bude zamestnanec pracovať v zahraničí, môžu ale aj nemusia to byť náklady na získanie víza alebo absolvovanie lekárskej prehliadky. Prípadne náklady na preklad a úradné overenie požadovaných dokumentov. Účtovanie takýchto nákladov je možné len vtedy, ak je to jasne uvedené v zmluve, ktorá bola uchádzačovi o zamestnanie predložená.

Je pracovná agentúra dobrým riešením?

     Využitie pomoci pracovnej agentúry môže byť dobrým riešením. Najmä ak ide o ľudí, ktorí si už dlho hľadajú prácu. V takom prípade môžu špecialisti z agentúry nielen skontrolovať, ako boli vypracované podklady k žiadosti o zamestnanie, ale aj pomôcť pri príprave na pohovor. Rozsiahla databáza denne aktualizovaných inzerátov znamená, že zamestnanci pracovných agentúr môžu už za pár dní ponúknuť aspoň niekoľko pracovných miest. Inými slovami, uchádzač môže získať prácu vo veľmi krátkom čase.

   Dokonca aj so skvelým životopisom a motivačným listom môže byť ťažké nájsť si vhodný pracovný post z ponuky práce na trhu a dostať pozvanie na pohovor. Náborové agentúry však môžu tento proces podstatne urýchliť.

    Mnohí si myslia, že personálne agentúry sú len pre tých na vyšších pracovných pozíciách. V skutočnosti Vám však náboroví pracovníci môžu pomôcť nájsť si prácu na plný úväzok, čiastočný úväzok alebo brigádu. Bez ohľadu na to, v akej fáze osobnej pracovnej kariéry sa nachádzate.

ponuka práce

Základné výhody spolupráce s našou agentúrou Luto group

    Zaujímate sa o prácu v zahraničí, konkrétne vás láka práca niekde v Nemecku? Tu sú tri hlavné dôvody, prečo by ste mohli kontaktovať práve našu personálnu agentúru:

  • pestrosť našej ponuky práce,
  • odborné vedenie a pomoc uchádzačom o pracovnú pozíciu a
  • poskytnutie prehľadných a konkrétnych informácii záujemcom o prácu.

    Najmä veľké firmy často nemajú čas triediť stovky prijatých životopisov. Vybrať a pozvať si tých najlepších kandidátov na ponúkané pozície na osobné pohovory. Tu prichádza na scénu aj naša personálna agentúra Luto group. Ak sa s nami nejaká firma skontaktuje ohľadom novej ponuky práce, vyberieme zo svojich záznamov najlepších kandidátova zodpovedne ich pripravíme na osobný pohovor.


Dokážeme Vám nájsť kvalitných zamestnancov

V prípade záujmu o spoluprácu nás, prosím, neváhajte kontaktovať!

Kontaktujte nás

Tento web používa súbory cookies - technológiu potrebnú pre vykonávanie analytiky, prieskumu užívateľov a zlepšovanie funkcií webstránky. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.