Prečo sa oplatí ísť pracovať do Nemecka

V dnešnej dobe je úplne bežné, že mnohí v zahraničí pracujú alebo si tam prácu hľadajú. Pri hľadaní možností lepšieho zárobku sa najčastejšie rozhodujeme pre pracovné ponuky u našich západných susedov. Do úvahy prichádza nielen Rakúsko a Česko, ale najmä Nemecko s najväčšími pracovnými možnosťami aj platovými a sociálnymi istotami.

Možno sa akurát zamýšľate nad tým, či ísť pracovať do Nemecka. V situácii, keď životné náklady u nás doma rastú takmer zo dňa na deň. Finančné výdavky sa zvyšujú samozrejme všade, nielen u nás. Treba si však uvedomiť, že napriek tomu v Nemecku zarobíme oveľa viac ako doma. Vidno to najmä pri pracovných ponukách v Nemecku bez praxe alebo pracovných pozíciách bez nutnosti základnej znalosti nemeckého jazyka.

administrativa

Aké výhody má práca v Nemecku

Hlavnou výhodou sú nepochybne oveľa vyššie zárobky ako u nás. K tomu sa oplatí pridať dobré pracovné podmienky, možnosť čerpania dovoleniek a kvalitná zdravotná starostlivosť. Často sa stáva, že po prvej pracovnej ceste sa rozhodneme ísť s dieťaťom do Nemecka alebo priviesť ďalších členov rodiny. Tí ľudia, ktorí sa rozhodli žiť v Nemecku natrvalo, môžu počítať s mnohými sociálnymi výhodami. Vrátane prídavkov na deti alebo dotáciami na bývanie. Ďalším plusom je aj možnosť zdokonaliť sa v cudzom jazyku či spoznať inú kultúru.

Stály ekonomický rast krajiny

Pre mnohých existuje veľa dôvodov, prečo sa rozhodli presťahovať do Nemecka natrvalo. Dáva im to šancu zvýšiť si životnú úroveň, umožňuje splácať už existujúce úvery a pomáha im zvyšovať si kvalifikáciu. Pre ľudí, ktorí majú radi výzvy, to môže byť aj dobrodružstvo na celý život. Pred konečným rozhodnutím sa oplatí analyzovať všetky výhody a nevýhody takejto zmeny. Mali by ste si byť istí, že to je to, čo od života očakávate.

Nemecká ekonomika je majákom stability a sily nielen v rámci Európy, ale aj v celosvetovom meradle. Ako najväčšia národná ekonomika v Európe a štvrtá najväčšia podľa nominálneho HDP na svete, ekonomická zdatnosť Nemecka je presvedčivým dôvodom pre mnohých, aby Nemecko považovali za svoju hlavnú pracovnú destináciu.

Pestrosť ponuky pracovných miest

Silná nemecká ekonomika je charakterizovaná silným priemyselným sektorom, úspešnou exportnou výkonnosťou, nízkou mierou nezamestnanosti a vysokou životnou úrovňou. Ponúka stabilné a sľubné prostredie pre tých, ktorí chcú napredovať vo svojej kariére. Či už ste inžinier, IT špecialista, zdravotník alebo podnikateľ, nemecká ekonomika poskytuje pevný základ pre profesionálny rast a úspech.

Nemecko má navyše nízku nezamestnanosť. Od roku 2022 Federálny úrad práce vykázal mieru nezamestnanosti len 5,5 %, jednu z najnižších v Európe. To svedčí o zdravej ekonomike, ktorá je schopná vytvárať pracovné miesta a udržiavať stabilitu zamestnanosti. K jej sile prispieva aj hospodárska politika krajiny. Nemecko je známe svojou zdravou fiškálnou politikou, efektívnou infraštruktúrou, vysokou úrovňou inovácií a dobre rozvinutým vzdelávacím systémom.

upratovanie

Sociálne istoty a zdravotná starostlivosť

Systém sociálneho zabezpečenia v Nemecku je jedným z najlepšie rozvinutých na svete. Zo zákona platí, že ak váš plat presiahne určitú hranicu, automaticky podliehate sociálnemu poisteniu. To znamená, že každý zamestnanec musí byť súčasťou systémov povinného poistenia a automaticky do nich platiť príspevky. Spravidla sa jedná o nasledujúce poistky:

  • zdravotné poistenie (návštevy lekára, lieky a terapiu),
  • poistenie dlhodobej starostlivosti (základná podpora v prípade, že ste trvalo odkázaný na starostlivosť),
  • úrazové poistenie (lekárske ošetrenie a návrat do pracovného života po pracovnej neschopnosti) a
  • poistenie v nezamestnanosti (príjem nezamestnaných).

Tieto poistenia sú pre zamestnancov povinné a automaticky sa odvádzajú z hrubého príjmu. Peniaze sú vyplácané priamo poisťovni a zamestnanec sa nemusí o nič starať.

Zákonné dôchodkové poistenie

Zákonný dôchodkový systém v Nemecku je príspevkovo definovaný. To znamená, že zamestnanci a zamestnávatelia platia do systému dane a príspevky na sociálne zabezpečenie. Zamestnanci odvádzajú do dôchodkového systému 9,35 % svojho hrubého príjmu, zatiaľ čo zamestnávatelia 19,35 %. Samostatne zárobkovo činné osoby platia vyššiu sadzbu príspevkov.

Výška vášho dôchodku závisí od toho, ako dlho ste do systému prispievali a koľko peňazí ste odviedli. Do dôchodku môžete odísť v 65 rokoch (postupne sa zvyšuje na 67 rokov) alebo skôr, ak ste dlho platili poistné alebo ste dosiahli určitý vek. Do dôchodku môžete odísť aj neskôr, ale váš dôchodok sa potom zodpovedajúcim spôsobom zmení.

Prečo si teda vybrať prácu v Nemecku?

Okrem samotného zárobku existuje niekoľko ďalších dôležitých dôvodov, prečo sa oplatí ísť pracovať do Nemecka. Ak si hľadáte prácu na pár týždňov, chcete si privyrobiť v zahraničí a nechcete ísť príliš ďaleko od rodiny, potom je Nemecko ideálne miesto na hľadanie si takejto práce.

Druhým dôvodom je aj pestrosť a počet ponúk práce v Nemecku. Práca v sklade, práca na nakládke a vykládke, práce v potravinárskom priemysle či v automobilke. Každý deň sa objavujú nové pracovné ponuky pre mužov aj pre ženy. V skutočnosti sa dá povedať, že začať pracovať v Nemecku sa dá aj bez veľkých pracovných skúseností alebo bez znalosti nemeckého jazyka. Stačí len  chcieť, nabrať odvahu a vyraziť za niečím lepším!


Dokážeme Vám nájsť kvalitných zamestnancov

V prípade záujmu o spoluprácu nás, prosím, neváhajte kontaktovať!

Kontaktujte nás

Tento web používa súbory cookies - technológiu potrebnú pre vykonávanie analytiky, prieskumu užívateľov a zlepšovanie funkcií webstránky. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.