Záujem o prácu v Nemecku bola aj bude

Trend záujmu o prácu v zahraničí u Slovákov, či Čechov sa prejavuje už dlhodobo. Niektorí o nej len uvažujú, iní sa rozhodli už dávno a benefity práce za hranicami využívajú roky.

   Jednou z najčastejších cieľových krajín pre ľudí hľadajúcich si dobre platenú prácu je jednoznačne Nemecko. Podľa Spolkového štatistického úradu vo Wiesbadene žije v tejto ekonomicky prosperujúcej krajine takmer 21 miliónov cudzincov. Vysoká všeobecná vyspelosť tejto krajiny, ekonomická aj politická stabilita, ako aj otvorenosť a tolerancia k emigrantom, sú lákavou perspektívou pre tých, ktorí uvažujú o hľadaní si práce v Nemecku. Aj naša personálna agentúra Luto group má vo svojom portfóliu rôzne ponuky práce v tejto krajine. Mnoho ľudí si vyberá sezónnu prácu, ale dobré životné podmienky čoraz viac lákajú uzavrieť trvalý pracovný pomer a presťahovať sa z domovskej krajiny. Aké sú hlavné  výhody takého rozhodnutia a prečo pracovné ponuky v Nemecku stále lákajú mnohých nielen mladých ľudí?

ponuka práce

Pestrosť ponuky na trhu práce

     Každý, kto má záujem o prácu v Nemecku, pravdepodobne nebudete mať problém nájsť si vhodný pracovný post. Miestny pracovný trh ponúka veľa zaujímavých ponúk takmer v každom odvetví. Medzi cudzincami sú veľmi obľúbené pozície v stavebníctve, strojárenstve, v sociálnej oblasti, logistike alebo  v zdravotníctve. Mnohí sa rozhodnú pre sezónne práce v poľnohospodárstve alebo v potravinárskom priemysle. Vyhľadávaní a dobre platení  sú aj IT špecialisti, lekári a inžinieri. Pokiaľ máte príslušné vzdelanie, ovládate jazyk a máte požadované zručnosti, potom zaujímavú  prácu v Nemecku skôr či neskôr nájdete.

práca v stabebníctve

Atraktívne finančné ohodnotenie    

    Hlavným dôvodom odchodu za prácou do Nemecka sú oveľa vyššie zárobky, ako je to u nás doma pri skoro rovnakej pracovnej náplni.  Minimálna hodinová mzda je stále niekoľkonásobne vyššia ako je to na našom pracovnom trhu. Je to aj príležitosť pre osobný a profesionálny rozvoj.

     Žiť a pracovať na inom mieste je najlepší spôsob, ako získať skúsenosti a zručnosti, nielen profesionálne, ale aj medziľudské. Kontakt s novým prostredím a inou kultúrou Vás učí komunikatívnosti a dodáva nenahraditeľné skúsenosti z ktorých môžete čerpať celý život.

 Je to tiež príležitosť naučiť sa jazyk, zoznámiť sa s nemeckými zvykmi a nadviazať zaujímavé známosti. Ako zamestnanec zase získavate možnosť učiť sa nové pracovné postupy, spôsoby organizácie práce, ako aj spoznávať inovatívne technológie, stroje a nástroje.

finančné ohodnotenie

Sociálne istoty a nízke životné náklady

    Ďalším dôležitým benefitom práce a života v Nemecku je  dobre prepracovaný sociálny systém  podpory. Nemecko je ako krajina známa tým, že sa o svojich ľudí stará. Veľká finančná podpora je poskytovaná rodinám, chorým ľuďom, ktorí pre svoj zlý zdravotný stav nemôžu pracovať, ako aj tehotným ženám. Hneď po narodení ich dieťaťa môžu rátať s naozaj veľkou peňažnou injekciou. V Nemecku existujú aj dva druhy dávok v nezamestnanosti. Jednu z nich majú k dispozícii ľudia vo veku do 65 rokov, ktorí prišli o prácu a nemajú prostriedky na živobytie. Druhý typ sociálnej dávky je určený pre nezamestnaných nad 65 rokov.

    Ďalšou výhodou pobytu v Nemecku sú nízke životné náklady. Aj s minimálnym zárobkom sa bez problémov udržíte v priemere a odložíte si aj niekoľko stoviek Eur každý mesiac bokom.

Otvorenosť a ochota zamestnávať cudzincov

     Trvalý pracovný pomer alebo sezónna práca. Do Nemecka majú denne namierené stovky ekonomických migrantov, pre ktorých sú veľmi lákavé nielen finančné, ale aj dobré kariérne vyhliadky. Niečo, čo túto krajinu odlišuje od mnohých iných, je predovšetkým veľká otvorenosť a ochota zamestnávať cudzincov.

Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom

     V Nemecku existuje jasná hranica medzi pracovným a súkromným životom. Tamojší zamestnávatelia dobre vedia, že udržiavanie rovnováhy v tejto oblasti výrazne zlepšuje produktivitu práce ich zamestnancov. Čo je pre každého podnikateľa veľmi dôležitý faktor. Málokedy ponúkajú nadčasy a sú ochotní akceptovať flexibilný pracovný čas alebo prácu na čiastočný úväzok. Vďaka takýmto riešeniam majú ich zamestnanci dostatočný čas a priestor pre svoj oddych.

voľný čas

Zákonnosť pracovných zmlúv a atraktívne zárobky

    Práca v Nemecku je atraktívna najmä z dvoch dôvodov. Je to zákonnosť zmlúv a výška zárobkov.

    Každá pracovná ponuka navrhovaná aj našou personálnou agentúrou Luto group je legálnou ponukou. A je jedno, či ide o ponuku práce na plný úväzok alebo o mandátnu zmluvu. Zamestnávateľ musí ponúknuť minimálnu mzdu takmer 10 € na hodinu a platiť všetky poistné záležitosti. Čierna práca je v Nemecku zakázaná. Jej odhalenie je pokutované veľmi vysokými finančnými  sankciami, a preto drvivá väčšina zamestnávateľov zákonne eviduje všetkých svojich zamestnancov.

Dobrá znalosť nemeckého jazyka

     Ľudia, ktorí vedia veľmi dobre po nemecky, si môžu sami hľadať ponuky na nemeckých pracovných portáloch. Treba tomu však venovať veľa času. Hrozí aj to, že nájdete nepoctivého zamestnávateľa, aj keď je to skutočne zriedkavé. Preto je pre mnohých rozumnejšie hľadať si prácu prostredníctvom spoľahlivých agentúr ako je Luto group.

     Určite je jednoduchšie nájsť si prácu pre ľudí, ktorí majú určitú kvalifikáciu a minimálne komunikatívne znalosti nemeckého jazyka. Na vedúce pozície je potrebná veľmi dobrá znalosť nemeckého jazyka. Týka sa to predovšetkým manažérskych pozícií, IT špecialistov a lekárov. Podstatne ťažšie to majú ľudia, ktorí nehovoria po nemecky vôbec. Pracovné ponuky sú pre nich menej početné a nájsť prácu môže byť náročné. To však neznamená, že sa nedá nájsť riešenie. Stačí sa len prihlásiť a absolvovať vhodný kurz nemčiny.


Dokážeme Vám nájsť kvalitných zamestnancov

V prípade záujmu o spoluprácu nás, prosím, neváhajte kontaktovať!

Kontaktujte nás

Tento web používa súbory cookies - technológiu potrebnú pre vykonávanie analytiky, prieskumu užívateľov a zlepšovanie funkcií webstránky. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.